Standings by Town

Printer-friendly version

Records for Wayland Youth Soccer - By Gender - Grade - Division - Section

Below you will find the standings of all teams part of Wayland Youth Soccer.

Section Schedule?

If you click on the Section Letter, you will be provided with the Sections full schedule, and section details.

Team Schedule?

By clicking on the Team Name, you will be presented the team's full schedule, and coaching information.

Playing Field?

By clicking on the Field, you will be presented with the team's home playing field.

Gender-Grade
Div/Sec
SN # Team Field W-L-T-F PTS GF GA GD Coach Asst Coach
GIRLS-8 2/C 3 5731 Wildcats
1-3-1-0
4 5 5 0 Thomas Kiefer Rick Olstein
GIRLS-8 3/B2 5 5730 Galaxy
4-3-3-0
15 16 15 1 Brad Mastrangelo Tomas Cvrk
GIRLS-8 3/H 3 5729 Fury
3-0-2-0
11 8 4 4 Vasu Nagalingam Mary Fantoni
GIRLS-8 4/D 6 5726 Warriors
3-5-2-0
11 12 17 -5 Stephen Simmons Beth Martens
GIRLS-8 4/D 3 5728 Strikers
3-6-1-0
10 7 15 -8 Michael Griffin Kevin Pletta
GIRLS-6 2/B 2 3577 Gunners
1-4-5-0
8 12 19 -7 Ed Warner Caeli Rubens
GIRLS-6 3/J 6 3576 Rockets
4-2-4-0
16 11 8 3 Holly Landsittel David Schofield
GIRLS-6 4/C 2 3939 Thunder
1-4-3-0
6 10 15 -5 Barry Snyder Amy ODonnell
GIRLS-5 2/B 4 4881 Gunners
2-3-0-0
6 2 7 -5 Laura Martins David Raftery
GIRLS-5 3/A 1 5724 Revolution
4-4-2-0
14 15 15 0 Eric Bell Michael Yaffe
GIRLS-5 3/H 6 5725 Rampage
5-1-4-0
19 19 5 14 Kate Renyi Nancy Peter
GIRLS-5 4/C 2 4885 Rockets
5-3-2-0
17 18 11 7 Jonathan Glazer Rob Purser
GIRLS-4 2/D 2 5480 Rockets
3-2-5-0
14 13 7 6 Douglas Alongi Amy ODonnell
GIRLS-4 2/E 6 5479 Lightning
7-1-2-0
23 24 10 14 Liza Knapp Liz McQuilkin
GIRLS-4 4/B 6 5483 Thunder
1-7-2-0
5 4 21 -17 Brad Duffy Colleen Upham
GIRLS-4 4/B 4 5482 Rovers
4-5-1-0
13 7 13 -6 Anthony DAmico Corrie Dretler
BOYS-8 2/C 2 5956 Revolution
3-4-3-1
11 23 20 3 Daniel Najemy Zhong Zhao
BOYS-8 3/D 6 5957 Warriors
5-4-1-0
16 20 22 -2 Dan Carpenter Ketan Bhukhanwala
BOYS-8 4/C 1 5959 United
5-2-3-0
18 19 16 3 Martin Pralle
BOYS-8 4/D 4 5960 Galaxy
6-3-1-0
19 28 19 9 David Spencer
BOYS-6 2/F 3 5721 Warriors
5-4-1-0
16 32 20 12 Paul Nechipurenko Stephen Prince
BOYS-6 3/F 4 5722 Strikers
7-2-1-0
22 24 12 12 John Evangelista Andy ORourke
BOYS-6 4/D 1 5723 RocketsC
6-3-1-0
19 50 23 27 Ani Weling Chris Munford
BOYS-5 2/C 2 5844 Warriors
6-2-2-0
20 36 17 19 Reed Newton Terry Wong
BOYS-5 2/E 6 5845 Revolution
3-7-0-0
9 15 42 -27 Todd Lieb Marshall Bartlett
BOYS-5 3/G 4 5846 Gunners
5-4-1-0
16 25 27 -2 Alexander Reynolds Kevin Pletta
BOYS-5 4/C 1 5847 Panthers
6-2-2-0
20 24 14 10 Kambiz Maali Milind Desai
BOYS-5 4/C 5 5848 Spartans
3-5-2-0
11 20 23 -3 David Altreuter Jenny Romero
BOYS-4 2/E 4 5495 Gunners
0-5-0-0
0 6 26 -20 Paul Nechipurenko Andreas Johansson
BOYS-4 2/G 1 5494 Rovers
2-6-2-0
8 13 21 -8 Michael Martins Paolo Narvaez
BOYS-4 4/C 6 5497 Wolf Pack
3-5-2-0
11 22 23 -1 Steven Hage David Spencer
BOYS-4 4/C 2 5496 Strikers
5-2-3-0
18 22 14 8 Craig Tobe Thomas Riera

Organizational Members

Title Name Phone Email
Girls Under 9-10 Administrator Reed Newton 617-680-8099 E-mail
President Reed Newton 617-680-8099 E-mail
Registrar Peter Briere (508) 907-1822 E-mail
Referee Assignments Brud Wright (508) 358-0114 E-mail
Referee Assignments Gray Holmes (508) 358-2703 E-mail
Referee Assignments Peter Briere (508) 907-1822 E-mail
Referee Assignments Kelly Pierce (508) 358-5096 E-mail
Field Scheduler Gray Holmes (508) 358-2703 E-mail
Field Scheduler Jeffrey Fiske (508) 651-8299 E-mail
Treasurer Terry Wong (508) 545-1742 E-mail
Boys Director Kevin Murphy (508) 358-5539 E-mail
Girls Director Barry Snyder 617-448-3148 E-mail
Immediate Past President Cindy Oliver (508) 954-4284 E-mail
Assistant Registrar Gray Holmes (508) 358-2703 E-mail