MTOC Historical Summary

Printer-friendly version

Title

 

** Wildcards are assigned at Feb 2015 Leagues Committee Meeting

 

Legend

In Team Column

 

 

  Champion - overall winner of Age Group
  Finalist - Lost in the Finals - came in Second
  Semi-Finalist - made it to Final Four but lost in Semi-Final
  Did not make it to Final Four

 

In Coach Column

 

  Awarded the Sportsmanship Award for the Age Group

 

MTOC 2014

Division

Sec

Team

Coach

Results

GU-19-1 A1 Cambridge Kestrels Rustam Booz Semi-Finalist
GU-18-1 A2 Dedham Devils John Ham Semi-Finalist
GU-16-1 A Dedham Devils Dan McDonnell 3rd Place Group A
GU-16-2 A Belmont Marauders Christopher Guzikowski 4th Place Group A
GU-14-1 A Medway Mustangs Sean Murphy 2nd place Group B
GU-14-2 D King Philip Renegades Paul Mcsweeney Semi-Finalist
GU-12-1 AA Brookline Blazers Chan MacVeagh Semi-Finalist
GU-12-1-WC AA Wrentham Wrainbows Dyanne Griffin Champion
GU-12-2 A Milton Spirit Julio Hernado Champion, Sportsmanship
BU-19-1 A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo Champion
BU-18-1 A Arlington Jets
Bill Jaeger
2nd Place Group C, Sportsmanship
BU-16-1 A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo Champion
BU-16-1-WC A Brookline Warriors Phi Nguyen Tied for 1st Place Group A
BU-16-2 A Arlington Ponders2 Steve Moniak Tied for 2nd Place Group C
BU-14-1 A Framingham Strikers Bill Bernardi Finalist
BU-14-2 B Winchester Kopites Caroline Foote 3rd Place Group A
BU-12-1 A1 Wellesley United Thomas Roberts Champion
BU-12-1-WC A2 Needham Union Paul Fitzgerald 2nd Place Group A
BU-12-2 A Medway Mustangs Brian Gray Champion, Sportsmanship

 

MTOC 2013

Division

Sec

Team

Coach

Results

GU-19-1 A1 Bellingham Blizzard Chip Maurer Semi-Finalist
GU-18-1 A1 Milford-Hopedale Magic Ron Dias 3rd Place Group C
GU-18-1-WC A2 Arlington Amazons Steve Taylor 3rd Place Group B
GU-16-1 A Wellesley Raiders Dan Rubin Semi-Finalist
GU-16-2 A Jamaica Plain Cheetahs Ben Madden Semi-Finalist
GU-14-1 A Natick Don Griffin 2nd place Group C
GU-14-2 C Marlboro Panthers Thomas Moore Champion
GU-12-1 A2 Medway Sparks John Aviza 3rd Place Group A
GU-12-2 2B Natick United Marcus Janus Finalist, Sportsmanship
BU-19-1 A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo 3rd place Group B
BU-19-1-WC A Medfield United
Greg Sandomirsky
3rd place Group A
BU-18-1 A Newton Kickers Ruston Lodi Champion
BU-16-1 A Dedham Destroyers George Cariofiles Finalist, Sportsmanship
BU-16-1-WC A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo Semi-Finalist
BU-16-2 A Natick Gary Pease Finalist
BU-14-1 A1 Lexington United Royals Tim Carruthers 3rd Place Group A
BU-14-2 B Brookline Ajax Paul Pasquariello 2nd Place Tie Group A
BU-12-1 A Dorchester Force Phil Keane Champion
BU-12-2 A Wellesley Revolution Tony Dinovi Champion

 

MTOC 2012

Division

Sec

Team

Coach

Results

GU-19-1 A1 Arlington Tigers Eric DSouza Champion
GU-18-1 A1 Dedham Dynamite Michael Browne Semi-Finalist
GU-16-1 A Walpole Brocos Jeff Tudor 2nd place Tie Group A
GU-16-2 A Framingham Strikers Brian Taylor Finalist, Sportsmanship
GU-14-1 A1 Franklin Breakers Michael Smith Finalist
GU-14-1-WC A1 Natick Don Griffin 3rd place Tie Group C
GU-14-2 2A Mansfield Hornets Kelly Kemp Semi-Finalist
GU-12-1 B Natick Breakers Tim Hopkins Champion
GU-12-2 A Medway Mustangs Sean Murphy Champion
BU-19-1 A Mansfield Hornets Bruce Bouck 3rd place Group A
BU-19-1-WC B Newton Kickers Ruston Lodi 3rd place Group B
BU-18-1 A Newton Rangers Dan Hawkins Champion
BU-18-1-WC B Dorchester Lions Emmanuel Dikibo Finalist
BU-16-1 A Arlington Jets Bill Jaeger 3rd place Tie Group A
BU-16-2 A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo Finalist, Sportsmanship
BU-14-1 A1 Natick Kevin Johnson Champion
BU-14-2 B Dorchester Force Kieran Harrington Champion
BU-12-1 A Newton United Michael Detjen Champion
BU-12-2 B Winchester Red Devils Caroline Foote Champion, Sportsmanship

 

MTOC 2011

Division

Sec

Team

Coach

Results

GU-19-1 A2 Hopkinton Hillers Mohammad Raza 3rd Place Group B
GU-18-1 A1 Arlington Brian Osullivan Semi-Finalist
GU-18-1-WC A2 Dedham Dynamite Michael Browne Semi-Finalist
GU-16-1 A1 Natick Don Griffin 2nd place  Tie Group B
GU-16-2 A2 Walpole Broncos Jeff Tudor Finalist
GU-16-2-WC 2B Framingham Strikers Brian Taylor Semi-Finalist
GU-14-1 A1 Natick Don Griffin 2nd place Group A
GU-14-2 B Newton Cheetah Caleb Thomson Champion
GU-12-1 A Medway Wildcats John Aviza 2nd place Group B
GU-12-2 A Norwood Lady Revs John Goncalves Champion
BU-19-1 A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo 3rd place Tie Group B
BU-18-1 AA Medfield United Steve Horan 3rd place Group B
BU-18-1-WC AA Newton Rangers Dan Hawkins 3rd place Tie Group C
BU-16-1 1A Newton Kickers Ruston Lodi 1st place tie Group C (lost tiebreakers)
BU-16-2 2B Arlington Jets Bill Jaeger Finalist
BU-14-1 A Natick Mike Maichen 3rd place tie Group A
BU-14-2 A2 Framingham Strikers Mohamad Saleh Champion
BU-12-1 A Wellesley United Steve Kogon Semi-Finalist
BU-12-2 B Acton-Boxboro United Eddie Rubin Champion

 

MTOC 2010

Division

Sec

Team

Coach

Results

GU-19-1 18-1A2 Arlington Fusion Clint Schwamb 4th place Group B
GU-18-1 1A1 Newton Lightning David Amidon 3rd place Group A
GU-16-1 1A1 Natick Don Griffin Semi-Finalist, Sportsmanship
GU-16-2 2A2 Medway Mustangs Wendy Reagan 3rd place Group B
GU-16-2-WC 2A2 Bellingham Eagles Chip Maurer 3rd place Group A, Sportsmanship
GU-14-1 A2 Medfield Renegades Carl Gustafson Semi-Finalist
GU-14-2 B Southboro Strikers Dave Guzzi Champion
GU-12-1 A1 Franklin Thunder Stephen Soma Semi-Finalist
GU-12-2 A Dedham Bull Dogs John Ingram Semi-Finalist
BU-19-1 A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo Champion, Sportsmanship, Tournament Sportsmanship
BU-18-1 A Medfield United Greg Sandomirsky 2nd place Group C
BU-16-1 A1 Newton Rangers Dan Hawkins Champion
BU-16-2 B Wellesley Jaguars Michael Frank 2nd place Group B
BU-16-2-WC C Attleboro Lightning David Cuddington Semi-Finalist
BU-14-1 A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo Champion
BU-14-2 G Blackstone Paul Quitzau 2nd place Group A
BU-14-2-WC E Belmont Bad Dogs David Guarnieri Semi-Finalist, Sportsmanship
BU-12-1 A1 Natick Chris Wilkins Semi-Finalist
BU-12-2 B Dorchester Force Jose Cardoso Champion

 

MTOC 2009

Division

Sec

Team

Coach

Results

GU-19-1 A Natick Cyclones Rob Yahn Semi-Finalist
GU-19-1-WC 18-1A Blackstone United Cheryl Merrill 3rd place Group A, Sportsmanship
GU-18-1 A Newton Lightning David Amidon 2nd place Group A
GU-16-1 A2 Mansfield Hornets Anthony Bruno 2nd place Group C
GU-16-2 A Wayland Breakers Colin Bailey 2nd place Group C
GU-16-2-WC A Framingham Joe McMahon 2nd place Group B
GU-14-1 A Medfield Renegades Mike Murray Semi-Finalist
GU-14-2 A1 Dedham Dynamite Michael Browne Champion
GU-12-1 B Framingham Cheetahs Randy Stabile 3rd place Group B
GU-12-2 H Cambridge Tiger Cats Rustam Booz 4th place Group C, Sportsmanship
BU-19-1 A Dorchester Lions Emmanuel Dikibo 4th place Group A
BU-18-1 A1 Medway Mustangs Michael Carlisle Finalist
BU-16-1 A Newton Lightning Michael Tack Semi-Finalist, Sportsmanship
BU-16-2  1A Framingham Alex Braverman Champion, Sportsmanship
BU-16-2-WC 1A Dorchester Lions Tony Cardoso Semi-Finalist
BU-14-1 A1 Concord-Carlisle Fusion Bob Simonton Champion, Sportsmanship
BU-14-2 A Norwood Sporting John Goncalves Champion
BU-12-1 A Medway Mustangs Paul Martin Champion
BU-12-2 A Concord-Carlisle Heat Taissir Alani Semi-Finalist
BU-12-2-WC A Newton Lions Mike Detjen Champion

 

MTOC 2008

Division

Sec

Team

Coach

Results

GU-19-1 A Arlington Fusion Clint Schwamb 3rd place Group B, Sportsmanship
GU-19-1-WC A Natick Cyclones Rob Yahn Finalist
GU-18-1 A Newton Lightning David Amidon Semi-Finalist
GU-18-1-WC A Milton Jim MacLeod 2nd place Group C, Sportsmanship
GU-16-1 A1 Framingham Fire John Slason 4th place Group A
GU-16-2 1A Dedham Dynamite Michael Browne Semi-Finalist
GU-14-1 A2 Walpole Hawks Andy Zitoli 2nd place Group A
GU-14-2 B Dedham Dynamite Michael Browne Champion
GU-12-1 AA Southboro Tidalwave Thomas Faherty Semi-Finalist
GU-12-2 A Framingham Cheetahs Randy Stabile Champion, Sportsmanship
GU-12-2-WC B Acton-Boxboro Titans Melissa Spangler 4th place Group C
BU-19-1 B Framingham Mitchell Nollman Finalist
BU-19-1-WC 18-1A Wayland Gray Holmes Semi-Finalist
BU-18-1 B Mansfield Steve Sheridan Semi-Finalist
BU-16-1 A Concord-Carlisle Chip Whitman 4th place Group C
BU-16-2 B Medfield Warriors Dennis Etzkorn Champion, Sportsmanship
BU-14-1 A Brookline Spartans Paul Pasquariello Finalist
BU-14-2 B Dover-Sherborn Lightning David Cottrell Champion
BU-12-1 A Wellesley United Kimberly Benzan Finalist
BU-12-2 A Cambridge Wizards Robert Weiss Champion

 

MTOC 2007

Division

Sec

Team

Coach

Results

GU-19-1 18-1A Newton Renegades Ted Tye 3rd place Group A
GU-19-1-WC A Randolph   3rd place Group B
GU-18-1 A Newton Magic George Gardner Champion
GU-16-1 A Newton Lightning David Amidon 2nd place Group C
GU-16-2 1A Natick GU-16 Mike Maichen 1st place tie Group C
GU-16-2-WC A Newton Thunder Will Howcroft 4th place Group B, Sportsmanship
GU-14-1 A2 Brookline Falcons Robert Sprague Champion, Sportsmanship
GU-14-2 A Dover-Sherborn Stars Payson Swaffield 3rd place Group A
GU-12-1 A Southboro Strikers Alex Zecca 3rd place Group A
GU-12-2 B Walpole Cougars Daniel McMackin Finalist
BU-19-1 A Watertown Raiders Elias Galouzis 5th place Group B
BU-19-1-WC 18-1A Mansfield Hornets Steve Sheridan 4th place Group A
BU-18-1 B Framingham Brian Rozowsky 1st place tie Group A
BU-16-1 A Lexington Warriors Eyal Ron 3rd place Group C
BU-16-2 1A Watertown Strikers Farhad Ghom Champion
BU-14-1 A1 Milford-Hopedale Bandits Scott Ziegler Champion
BU-14-1-WC A2 Medfield United Greg Sandomirsky Finalist
BU-14-2 B Marlboro BU-14 BAYS 2B Adam Matthews 2nd place Group C
BU-12-1 AA Concord-Carlisle BU-12-1 Ridge Powell Finalist
BU-12-2 A West Roxbury United Robert Stuke Champion, Sportsmanship
BU-12-2-WC E Blackstone United Steven Lobisser Finalist

 

Legend

In Team Column

  Champion - overall winner of Age Group
  Finalist - Lost in the Finals - came in Second
  Semi-Finalist - made it to Final Four but lost in Semi-Final
  Did not make it to Final Four

In Coach Column

  Awarded the Sportsmanship Award for the Age Group