Standings by Town

Printer-friendly version

Records for Hopkinton Youth Soccer Association - By Gender - Grade - Division - Section

Below you will find the standings of all teams part of Hopkinton Youth Soccer Association.

Section Schedule?

If you click on the Section Letter, you will be provided with the Sections full schedule, and section details.

Team Schedule?

By clicking on the Team Name, you will be presented the team's full schedule, and coaching information.

Playing Field?

By clicking on the Field, you will be presented with the team's home playing field.

Gender-Grade
Div/Sec
SN # Team Field W-L-T-F PTS GF GA GD Coach Asst Coach
GIRLS-8 2/E 5 3323 G8 Academy A
2-0-1-0
7 4 1 3 Matthew Pecheone Wayne Sygrove
GIRLS-8 3/F 3 3324 G8 Academy B
0-2-1-0
1 2 4 -2 Jefferson Rojas Wayne Sygrove
GIRLS-8 3/M 3 5907 Catamounts
0-3-0-0
0 2 11 -9 Joe Clements Bob Provencher
GIRLS-8 4/H 5 5909 Thunder
1-1-0-0
3 1 1 0 Don Gallagher James Villani
GIRLS-6 2/F 1 4081 G6 Academy A
0-1-1-0
1 4 5 -1 Joel Cordeiro Wayne Sygrove
GIRLS-6 3/C 4 4085 Comets
0-1-2-0
2 4 7 -3 LyNea Tomas Doug Cox
GIRLS-6 3/F 1 4082 G6 Academy B
0-2-1-0
1 2 9 -7 Diego Tabares Wayne Sygrove
GIRLS-6 3/M 4 5906 Rockets
1-1-0-0
3 2 2 0 Leo Squatrito
GIRLS-5 2/E 1 4219 Lions
2-0-0-0
6 11 2 9 Bradley VanBuren Rich Finnegan
GIRLS-5 3/G2 10 5067 Bears
0-3-0-0
0 0 15 -15 Emily Anderson Ty Gould
GIRLS-4 3/B 2 5976 Cheetahs
0-1-1-0
1 1 4 -3 Kathleen Mosher
GIRLS-4 3/B 3 5975 United (G4)
2-0-0-0
6 4 1 3 Chris Michaud Josh Deisenroth
GIRLS-4 3/F 5 5151 G4 Academy A
2-0-0-0
6 12 0 12 Jefferson Rojas Wayne Sygrove
GIRLS-4 4/A1 2 5977 Wildcats
0-2-1-0
1 1 8 -7 Jamie Devlin Frank Schnur
GIRLS-4 4/C 6 5150 G4 Academy B
1-0-1-0
4 10 2 8 Karina Santos Wayne Sygrove
GIRLS-4 4/D 1 6352 Gazelles
0-0-1-0
1 2 2 0 Tim Boothroyd Paul Reilly
GIRLS-3 3/C 5 5904 Hurricanes
0-1-1-0
1 5 8 -3 Jennifer Green Nick Balster
GIRLS-3 3/F 3 5905 Bellas
2-0-0-0
6 7 2 5 Kevin Clancy Mark Owens
BOYS-8 2/E 4 5990 Barca
0-3-0-0
0 1 14 -13 Frank Schnur George Gaughan
BOYS-8 3/F 3 4087 B8 Academy
3-0-0-0
9 11 1 10 Joel Cordeiro Wayne Sygrove
BOYS-8 3/M 1 5991 Warriors
0-3-0-0
0 1 13 -12 Sean Kimball Ty Gould
BOYS-8 4/F 5 5992 United (B8)
1-2-0-0
3 6 16 -10 Utpal Dixit
BOYS-6 2/E 4 5898 Storm
1-2-0-0
3 3 9 -6 Chris Michaud Josh Deisenroth
BOYS-6 2/F 1 3331 B6 Academy
0-3-0-0
0 2 11 -9 Diego Tabares Wayne Sygrove
BOYS-6 3/F 6 5987 Crew
0-2-1-0
1 6 12 -6 Nigel Ewing James Hoyt
BOYS-6 4/A1 4 5989 Real
0-3-0-0
0 2 11 -9 Glen Feldman
BOYS-5 2/F 2 5982 F.C. Hopkinton (B5)
1-1-0-0
3 4 4 0 George Gaughan Stephen Cho
BOYS-5 3/A 5 5984 Revolution
0-3-0-0
0 6 14 -8 James Burke Wayne Arthur
BOYS-5 4/G1 3 5091 Arsenal
2-0-0-0
6 13 6 7 Pete Richardson
BOYS-4 2/G 4 5980 F.C. Hopkinton (B4)
1-1-0-0
3 9 9 0 Duarte Eduardo
BOYS-4 3/H 3 5153 B4 Academy
3-0-0-0
9 14 3 11 Matthew Pecheone Wayne Sygrove
BOYS-4 4/D2 6 5981 Cosmos
1-2-0-0
3 2 6 -4 Amy Mick Charles Baker
BOYS-3 2/D1 2 5978 United (B3)
2-0-0-0
6 19 3 16 Bradley VanBuren Bill Cooper
BOYS-3 3/F 1 5979 Revs
2-1-0-0
6 8 4 4 Nigel Ewing

Organizational Members

Title Name Phone Email
President Amy Mick (508) 435-2687 E-mail
Registrar Christine Tourigny 617-835-0861 E-mail
Referee Assignments Colette Cronin (508) 435-5523 Not Available
Field Scheduler Christine Tourigny 617-835-0861 E-mail
Treasurer Wendy Somerset (774) 287-1222 E-mail
Boys Director Bradley VanBuren 617-233-6570 E-mail
Girls Director Nigel Ewing (508) 497-9428 E-mail